Ingatlanpiaci tanácsadó blog

Lesznek olyan települések, amelyeknek érdekes lesz a helyi önazonosság védelme?

2025. április 23. - Szűcs Attila Ingatlanpáholy

Megosztó téma lett a kormány újabb Alaptörvény módosítása, mely a helyi önazonosság védelméről szól. De milyen hatással lehet ennek bevezetése Csömörre, Pécelre, vagy úgy általánosan a Kelet-pesti agglomerációra?

20120426_5211bg.jpg

A törvénytervezet célja, hogy alkotmányos alapjogként ismerje el a helyi közösségek önazonosságához való jogot, és lehetővé tegye az önkormányzatok számára, hogy szabályozzák vagy korlátozzák, kik költözhetnek be egy adott településre, illetve szerezhetnek ott ingatlant. Többféle megoldási javaslattal álltak elő: Ingatlanszerzés tilalma – Az önkormányzat megtilthatja, hogy nem helyi lakosok ingatlant szerezzenek a településen. Elővásárlási jog – Az önkormányzat és szomszédos ingatlantulajdonosok elsőbbséget élvezhetnek egy eladás során. Feltételekhez kötött betelepülés – Kötelező lehet például egyes hagyományok vagy szokások elfogadása. Lakcím létesítés korlátozása – Az önkormányzat megtilthatja vagy feltételhez kötheti a bejelentkezést. „Betelepülők adója” – A betelepülők külön adóval sújthatók.

Érvek mellette

Az egyik legfontosabb és talán a legtöbbet hangoztatott, hogy a közösségek védelmet kaphatnak a tömeges és nem kívánt betelepülések ellen, de a hagyományok, a szokások, a települési sajátosságok megőrzése is nagy hangsúlyt kap. Emellett növelheti a helyi közösségek önrendelkezési jogát.

Kritikák, aggályok

Diszkriminációhoz vezethet (pl. etnikai, társadalmi vagy politikai alapon), sértheti az egyenlő bánásmód és szabad mozgás alapelveit, visszaélésre adhat lehetőséget (pl. helyi politikai hatalommal való visszaélés), de mindközül talán a legfontosabb, hogy ingatlanpiaci torzulásokhoz és mobilitás csökkenéséhez vezethet, amit már így is rengeteg rendelkezéssel elértek. 

Az ingatlanárak alakulása

Rövid távon: Bizonytalanság a piacon – amíg nem világos, hogyan és hol alkalmazzák a szabályokat, a befektetők és vásárlók kivárhatnak. Ha egy település korlátozza az ingatlanszerzést, az ottani kereslet csökkenhet, ami árstagnáláshoz vagy akár enyhe árcsökkenéshez vezethet.

Hosszú távon: Ahol szigorúan korlátozzák a betelepülést (pl. ingatlanszerzési tilalom vagy lakcímkötés), ott az ingatlan kevésbé lesz likvid; a befektetői érdeklődés visszaeshet. Viszont ha egy szomszédos település nem alkalmaz ilyen korlátozást, oda áthelyeződhet a kereslet, és ott megugorhatnak az árak.

Kiket érinthet?

Fiatal családosokat, akik Budapestből költöznének ki: nehezebben tudnak betelepülni, pláne ha valamilyen „feltételt” is teljesíteniük kell (pl. közösségi szerepvállalás, helyi szokások elfogadása), de a befektetők és az albérletpiaci szereplők is el fognak gondolkodni: csökkenhet az érdeklődésük, ha bizonytalan, hogy egy ingatlan használható lesz-e kiadásra, vagy hogy korlátozott-e a lakcímbejelentés.

Mi lehet Csömörrel és Pécellel?

Csömör: közelsége, zöldövezeti jellege, és már most is erős közösségi identitása miatt valószínűbb, hogy él a törvény adta lehetőségekkel. Ez visszafoghatja a betelepülést, de erősítheti a helyiek pozícióját.
Pécel: valamivel nagyobb, vegyesebb lakosságú település, valószínűleg óvatosabban fog bánni az ilyen korlátozásokkal. Ott kisebb lesz a közvetlen hatás, de ha a környező falvak zárnak, a kereslet Pécel felé terelődhet, így árnövekedés lehetséges.

Összegzés

Ez a törvény felboríthatja az agglomeráció eddig megszokott ingatlanpiaci dinamikáját. Ha sok település él a korlátozás lehetőségével, az árak differenciálódhatnak (korlátozó falvakban stagnálás, „nyitott” településeken robbanás), nőhet a társadalmi feszültség (betelepülők vs. helyiek), a piac kiszámíthatatlanabbá válhat. A csömöri önkormányzat korábbi tevékenységei alapján feltételezhető, hogy a település vezetése érdeklődik a törvénytervezet iránt. Fábri István polgármester aktívan részt vett különböző önkormányzati érdekképviseletekben, például a Fővárosi Agglomerációs Társulásban és a Magyar Önkormányzati Szövetségben, amelyek a központi megszorítások ellen lobbiztak. Ez alapján valószínűsíthető, hogy Csömör önkormányzata érdeklődik a törvénytervezet iránt, és annak hatásait mérlegeli. Pécel esetében nem találhatóak nyilvános információk vagy hivatalos állásfoglalások a törvénytervezettel kapcsolatban. A település vezetése nem tett közzé hivatalos véleményt vagy állásfoglalást a témában.​

Te mit gondolsz, ahol te élsz vagy ahol vennél, hogyan fog reagálni erre a törvényre?

Attila

A bejegyzés trackback címe:

https://ingatlan.blog.hu/api/trackback/id/tr7318844530

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása