Februárban tovább élénkült a kiadó lakások piaca és új rekord született: a KSH-ingatlan.com lakbérindex szerint országos szinten 2 százalékkal emelkedtek a bérleti díjak januárhoz képest, éves összevetésben pedig 16,1 százalékos volt az emelkedés.
A 2015-ös szintekhez képest pedig már 49 százalékos drágulás volt látható az országos piacon, ez pedig csúcsot jelent. Márciusban ráadásul tovább élénkült a piac, amiben szerepet játszik az Ukrajnából menekülők által támasztott kereslet is. Különösen a fővárosban, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Békés megyében.
Budapesten március közepén 160 ezer forint volt az átlagos bérleti díj a kínálati piacon, az V. kerületet pedig 285 ezer forintos összeg jellemezte. A legnagyobb albérletpiaci kínálattal rendelkező városrészekben, a XI., XIII. és XIV. kerületben 140-180 ezer forintért kínálták a bérelhető lakásokat a tulajdonosok.
A fővároson kívüli piacon Székesfehérvár, Veszprém, Győr és Debrecen tartozik a legdrágábbak közé, ezekben a városokban 125-140 ezer forint volt március közepén az átlagos bérleti díj a kínálati piacon.
Balogh László, az ingatlan.com gazdasági elemzője kiemelte azt is, hogy a drágulás ellenére a fővárosi átlagos bérleti díjak még elmaradnak a koronavírus-járvány előtti szinttőt, viszont szerinte ez már nem sokáig lesz így. Márciusban további élénkülés következett be, amelyben szerepet játszott az Ukrajnából a háború miatt menekülők által támasztott kereslet is. “Az ukrán határhoz közeli Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében több mint 50 százalékkal nőtt az kiadó lakóingatlanok iránt érdeklődések száma az egy hónappal korábbihoz képest. Békés megyében 30 százalékos, Budapesten pedig 19 százalékos volt a növekedés. Február 23-a volt az utolsó békés nap, ahhoz képest március közepére Budapesten, Nyíregyházán 10-10 ezer forinttal 160 ezer és 110 ezer forintra nőttek a bérleti díjak a kínálati piacon. Ezzel az összeggel a szabolcsi megyeszékhely az egyetemvárosok szintjét közelíti, Pécsen ugyanis szintén 110 ezer forintnál tartott az átlagos bérleti díj, Szegeden pedig 120 ezer forintot tett ki.”
Élénkülő kereslet, szűkülő kínálat
A jelentős keresletnövekedéssel párhuzamosan a kínálat viszont csökkent, a háború kitörése óta 1500 kiadó lakással kevesebb van a piacon. A bérlők azonban még így is több mint 12 ezer albérletből tudnak válogatni országszerte.
A Budapesten kívüli piacot nézve kiderül, hogy a megyeszékhelyeken átlagosan 115 ezer forint volt a bérleti díj a harmadik hónap közepén, szemben az egy évvel korábbi 100 ezer forinttal. A különböző városok között jelentős eltérések vannak. A legdrágábbak közé tartozik Székesfehérvár, Veszprém, Győr és Debrecen, ezekben a városokban 125-140 ezer forint volt az átlagos bérleti díj. Sok megyeszékhelyen, például Szolnokon, Miskolcon, Szekszárdon és Salgótarjánban még a 100 ezer forintos havi díj alatt lehet lakóingatlan bérelni.
A KSH-ingatlan.com lakbérindex 2022 februári összefoglalója itt olvasható:
https://www.ksh.hu/docs/hun/xftp/stattukor/lakberindex_szamitas/2202/index.html