Ingatlanpiaci tanácsadó blog

A fürdőfelújítás lépései helyes sorrendben

2023. március 14. - Szűcs Attila Ingatlanpáholy

 

Ha egy felújítást vagy építkezést a helyes, azaz célszerű és praktikus sorrendben végzünk, azzal időt, energiát és pénzt takaríthatunk meg. Lássuk hát, hogyan érdemes felújítani egy fürdőszobát!

Tervezés

A fürdőszoba felújítás nélkülözhetetlen fázisa a tervezés. Jó tanács, ha nem szeretnénk, hogy később csalódás érjen minket, akkor kezdjük azzal, hogy felmérjük az átalakításra szánt összeget és az  aktuális árakat. Könnyű elszállni a költségekkel, ha csak álmodozunk, viszont a rendelkezésre álló  keret ismeretében már tudunk reálisan tervezni.

Egy kismértékű átalakításról nem feltétlenül kell, hogy készüljön építészeti modell vagy tervrajz (bár manapság ez már egyáltalán nem luxus, hála a könnyen elérhető ingyenes tervezőprogramoknak). A fejünkben viszont pontosan el kell tudni képzelni, hogy milyen változást szeretnénk látni. A szakemberekkel is könnyebben tudunk majd egyeztetni, ha konkrétabb elképzeléseink vannak annál, mint hogy „szebb”, „elegánsabb” vagy „modernebb” fürdőszobát szeretnénk. A konkrét műszaki megoldások kiválasztásában viszont már támaszkodhatunk a  szakemberek tapasztalatára és véleményére, például a csempe vastagságát, a ragasztó típusát vagy a  világítás kivitelezését illetően.

Nagyléptékű átalakításról akkor beszélünk, ha nem csak a berendezést vagy a burkolatot szeretnénk cserélni, hanem hozzányúlunk az aljzatbetonhoz, a vezetékezéshez vagy a szigeteléshez.  Ebben az esetben már fontos, hogy építész vagy gépész szakembert vonjunk a tervezésbe. Laikusként nem elvárható, hogy átfogó műszaki ismeretekkel rendelkezzen valaki és könnyű  figyelmen kívül hagyni olyan alapvető dolgokat is, mint az, hogy melyik falon van már bevezetve a  víz.

1_feher_furdo.jpg

Szervezés

Ha már biztosan eldöntöttük, hogy megkezdjük a felújítást, célszerű késlekedés nélkül  felvenni a kapcsolatot a szakemberekkel. Kimondottan sok terhet vehet le a vállunkról, ha olyan kivitelezőre bízzuk a feladatot, akinek nemcsak naprakész szakmai ismeretei, hanem bejáratott szakmai kapcsolatai, esetleg saját alkalmazott szakemberei vannak.

Ez azért is fontos, mert jellemző, hogy a független szakemberek egyszerre több munkát  vállalnak több különböző helyen. Érthető, hogy pontosan át kell  látniuk, hogy melyik építkezési helyszínen mikor és hány napot fognak tölteni. Ha a szervezés  bizonytalan, könnyen előfordulhat, hogy következő időpontot már csak hetekkel később kapunk és  szüneteltetni kell a felújítást. Ha magunk szervezzük a munkát, akkor ne kövessük el azt a hibát se,  hogy biztosan állítunk valamit, ami még bizonytalan. Ha úgy rendeljük házhoz (vagy mondjuk le  utolsó utáni pillanatban) a szakembert és csapatát, hogy a fürdőszoba még nem áll készen az adott  munkafázisra, kellemetlen helyzetbe hozzuk őket, aminek végül nekünk kell megfizetnünk az árát.

Bontás

Ha kész a terv és megvannak a szakemberek, kezdődhet az első fázis, ami nem más, mint a  bontás. Általános tévedés, hogy a bontás nem igényel szakértelmet. A bontással foglalkozó  szakemberek tudása abban rejlik, hogy pontosan tudják az építési sorrendet és a  hulladéklogisztika feketeöves nagymesterei. A bontás sorrendje pontosan az építési sorrend

ellentéte, tehát először a mozdítható és beépített berendezéseket távolítjuk el, majd a burkolatot és  ha szükséges, akkor a szigetelést és az aljzatbetont. Az bontási törmeléket újrahasznosíthatóságuk  szerint külön kell válogatni és ilyen engedéllyel rendelkező céggel elszállíttatni.

2_fa_furdo.jpg

Aljzatkészítés

Ha nem csak berendezést vagy burkolatot cserélünk, akkor az aljzattal is dolgunk lesz,  például ha padlóösszefolyót szeretnénk a fürdőszobába. Az aljzatkészítés a vizes helyiségek felújításának legkomplexebb szakmai feladata, ugyanis több szakember összehangolt munkáját  igényli.  

Elsőként a vízszerelőt kell megbíznunk, hogy helyezze el az aljzatba illeszkedő vízgépészeti  elemeket. Ez alatt a padlóösszefolyót és a berendezésekhez (wc, kád, bidé stb.) tartozó szennyvízelvezetést, illetve - amennyiben van - a padlófűtés csöveit kell érteni. A fali kiállások és a vízvezetékek  esetleges beépítését is ebben a fázisban kell elvégezni. 

Előtétfalas kialakítás esetén (vizes berendezések mögött, kád mellett stb.) könnyűbeton vagy  vízálló gipszkarton falazást szokás alkalmazni. A könnyűbeton – vagy gázbeton - falazatot általában a  burkoló is el tudja készíteni, ehhez nem szükséges kőműves. Az építészeti gyakorlatban a  szakemberek tanulnak egymástól. Nem ritka, hogy ilyen kisléptékű szárazépítési feladat  kivitelezéséhez a burkolók is elsajátítják a szükséges ismereteket, megkímélve a tulajdonost attól,  hogy még egy szakembert is be kelljen vonnia a felújításba vagy az építkezésbe. Ha más nem, a festő  szinte biztosan tapasztalt „gipszkartonos” (azaz szárazépítő) is.

Egyébként a festést magát is közvetlenül ez után célszerű időzíteni, mert ebben a fázisban  okoz legkevesebb gondot az esetleges csöpögés, illetve nem szükséges védőfóliázni. Ha új ajtót építünk be, azt az aljzatbetonozás előtt (vagy közvetlenül a bontás után) tegyük. Ez után következik a burkoló sokrétű munkája. Az aljzatot rendszerint könnyűbetonnal töltik  ki, majd jöhet a vízszigetelés és csak ez után a tényleges burkolás. Mindegyik réteg  elkészülésekor ellenőrizzük a munka hibátlanságát! Mindenki sejtheti, milyen károkat okozhat, ha a vízszigetelés nem zár tökéletesen, vagy az aljzatbeton  töredezik, besüllyed.

Beépítés, burkolás, berendezés

Végzett a vízszerelő a vezetékezéssel, a kőműves/burkoló pedig az aljzatkészítéssel, esetleges  falazással és a vízszigeteléssel. Újra a vízszerelőt kell hívnunk, mert ez után következik a vizes  berendezések beépítése. Ezt általánosságban mondjuk, de itt elsősorban a beépített kádra vagy  tálcás zuhanykabinra kell gondolni. A mosdókagyló és a wc-csésze is ide tartozik, de ezek inkább a  burkolás után kerülnek beszerelésre.

Az utolsó kényes lépés a burkolás és a nélkülözhetetlen tükrös fürdőszoba bútor beszerelése.  A képzettebb burkolók rendelkeznek tapasztalattal a burkolatkiosztás megtervezésében,  de ez néha a belső építészek egyik tipikus feladata. Fürdőszoba burkolás esetében több szubjektív kérdés van, amit legjobb ha a megrendelő részletesen átbeszéli a burkolóval. Ilyen például, hogy hol milyen magasságig legyenek burkolva a falak, vagy, hogy melyik szélről induljon a burkolás egész lappal. Miután elbúcsúztunk a burkolótól, harmadszor és utoljára hívjuk a vizszerelőt, aki valamennyi vizes berendezésünket beszereli és üzembe helyezi.

Ez után következhet a gyakran egyedi kialakítást igénylő fürdőszoba bútor beszerelése.

3_fekete_furdo.jpg

Ha már a fürdőszoba bútor is elkészült, elégedetten teríthetjük a földre a fürdőszobaszőnyeget, készen vagyunk!

Voltak kalandos sztorijaid fürdő felújítással kapcsolatban? Szeretnél segítséget kérni felújítási kérdésekben, esetleg árajánlatot kérnél Budapest környéki ingatlanoddal kapcsolatban? Keress bizalommal!

 

A bejegyzés trackback címe:

https://ingatlan.blog.hu/api/trackback/id/tr4818071716

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása